X
تبلیغات
زولا
یکشنبه 13 آذر 1390
تأیید اعتبار ۲ مرحله‌ای برای حساب‌های کاربری گوگل

 

"تایید اعتبار دو مرحله‌ای" ویژگی امنیتی جدید گوگل است که اینک در ایران هم قابل استفاده است. وقتی این امکان را فعال می‌کنید، برای احراز هویت و دسترسی به حساب کاربری‌تان در گوگل، علاوه بر رمز عبور اصلی، نیاز به یک کد امنیتی هم دارید که به شماره تلفن شما (بوسیله تکست یا پیغام صوتی) ارسال می‌شود. ظاهرا اس ام اس های ارسالی توسط گوگل به شماره‌های داخل ایران تحویل نمی‌شود اما اگر تماس صوتی را انتخاب کنید، بعد از یکی دو ثانیه، تلفن شما زنگ می خورد (بدون شماره) و یک کد 5 رقمی را رقم به رقم برای شما می خواند و یکبار هم تکرار می کند. 

 


بعد از وارد کردن این کد، می‌توانید مشخص کنید که آیا کامپیوتری که در حال استفاده هستید به مدت 30 روز به خاطر سپرده شود یا نه. طبیعتا اگر از یک کامپیوتر عمومی یا متعلق به دیگری استفاده می کنید، این گزینه را انتخاب نمی کنید. 

 

از این به بعد از هر وسیله‌ی که بخواهید وارد حساب کاربری گوگل خود شوید، نیاز به تایید هویت از این طریق دارید. 

 نکته 1:‌ می توانید یک شماره تلفن دیگر به عنوان پشتیبان اضافه کنید که در صورت عدم دسترسی به تلفن اصلی، با شماره دوم تماس گرفته شود.

نکته 2 : اگر از اپلیکیشن‌های گوگل برای تلفن‌ همراه (آندروید، آیفون و بلک‌بری) استفاده می‌کنید، باید از تنظیمات مخصوص استفاده کنید. (Android - iPhone - BlackBerry)

نکته 3: یک سری 10 تایی کد دسترسی برای شما تهیه می شود که می توانید آنها را چاپ یا به شکل فایل متنی ذخیره کنید. (Backup verification codes) این کدها مختص شماست و در صورتی که به تلفن دسترسی ندارید می توانید از آنها استفاده کنید. هر کد فقط یکبار قابل استفاده است و در صورت اتمام می توانید یک سری جدید تولید کنید. توصیه می شود پرینت این کدها را همراه خود داشته باشید . 

نکته 4: اگر از روشهای دیگری برای دسترسی به ایمیل‌های خود استفاده می‌کنید، (مثل  Outlook , Mobile Email , Google Talk, Nimbuzz , ....) لازم است با استفاده از کلمات عبور ویژه نرم‌افزار (Application specific password)  یک رمز عبور خاص برای هر نرم‌افزار ایجاد و به جای رمز عبور اصلیتان وارد کنید. 

 

لینکهای کمکی:

توضیح وبلاگ فارسی گوگل 

فیلم آموزشی با زیر نویس فارسی

نکات و ترفندهای ساده